Вчера на 112 во ЦУК регистрирани 1.690 повици

Од:

Изминатото деноноќие имало 1.690 повици кон Единствениот број за итни случаи 112, информираат утрово од Центарот за управување со кризи.

– „Реални“ повици за итни случаи имало 45,09 отсто, а 54,91 проценти биле „неитни повици“, односно за други потреби на граѓаните или едноставно не биле итни, велат од ЦУК.

Кон Полицијата биле упатени 26,55 отсто од повиците, кон Итната медицинска помош 26,84 отсто, кон пожарникарите 5,01 проценти, а кон АМСМ 0,59 отсто.

Би можело да ве интересира

ЦУК: Во февруари имало вкупно 448 пожари на отворен простор

Си ја запалил куќата, изгорел во пожарот

Повозрасен маж, жртва на пожар во кумановско

Орце Костов

ВИДЕО: Пожарот на врвот на Жеден беснее, ако не се изгасне сам до утре наутро, ќе интервенираат воздухоплови

Александар Тодески

Спасен поврeден планинар на Шар Планина

Горан Наумовски

ЦУК: Петмина турски државјани кои се изгубиле на Водно безбедно се евакуирани кон Скопје

Горан Наумовски