Вашингтон ќе сузбива корупција во Македонија, амбасадорката на САД: Треба повеќе гонење за да се покаже дека никој не е над законот

Од:

Тим од Вашингтон допатувал во Македонија за да врши мониторинг врз правосудството и коруптивните актери. За ова на „Твитер“ објави американската амбасадорка Анџела Агелер. Таа посочува дека во земјава се потребни многу повеќе истраги и гонење за да навистина се увиди дека никој не е над законот.

„Тимот за санкции од Вашингтон е тука за построг поглед кон минатите и сегашните корумпирани актери и да ги разгледа сите можни одговори. На правосудниот сектор во Северна Македонија му требаат повеќе истраги, гонење за да се покаже дека никој не е над законот“, напиша амбасадорката.

Претходно, Амбасадата на САД во изјава за „360 степени“ го критикуваше и изборот на Ислам Абази за шеф на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. За нив, резултатите од изборите на кои гласаа обвинителите се збунувачки. Потсетија дека во Македонија имаат потрошено милиони на обука на обвинители и други во правосудниот систем.

И досега, Амбасадата на САД има преземено мерки против корупцијата. Годинава, на т.н. „црна листа“ Стејт департментот ги стави ексдиректорот на УБК Сашо Мијалков и експремиерот и бегалец, Никола Груевски. Според нив, тие го поткопале владеењето на правото и довербата во правосудството.

Би можело да ве интересира

Стјуарт Пич: Владата треба да покаже дека се справува со корупцијата

Горан Наумовски

Гир: Потребна е промена на системот за борба со корупцијата

Катерина Павлова-Николовска

Белгискиот европратеник Тарабела во притвор за корупцискиот скандал

Таравари: За влез во Влада сакаме директори на Царина, УЈП… или ништо од коалиција

Анита Петровска Рајковиќ

„Транспаренси интернешнал“: Западниот Балкан бавен во борбата против организираниот криминал

А1он

Рашковски: Ајде по процедури да видиме кој е корумпиран, а не со сила и од позиција на моќ

Горан Наумовски