Вандализам во Гевгелија за време на полицискиот час

Од:

Невиден вандализам се случичил синоќа во Гевгелија на централното градско шеталиште каде за време на полицискиот час од страна на непознати сторители биле искршени повеќе жардинери пред државни и приватни објекти, урбана опрема, а биле искршени и палми и украсни дрвца пред фонтаната на хотел во градот.

Во овие тешки моменти кога сите се загрижени за заштита на личното и колективното здравје од коронавирусот, граѓаните се згрозени од досега незабележениот вандализам во овој град.

Градоначалникот Сашо Поцков остро го осуди овој нечовечки чин и утринава побара од органите на прогонот под итно да се преземат мерки за откривање и санкционирање на сторителите на вандализамот.

Припадници на ОВР Гевгелија извршија увид на терен и во тек е прегледување на снимки од видео надзорите на неколку угостителски објекти заради откривање на идентитетот на сторителите.

Вработените на јавното комунално претпријатие претпладнево извршија целосна замена и обнова на искршените жардинери, оштетеното цвеќе и искршените дрвца.

Би можело да ве интересира

60 полицајци на служба во Гевгелија од денес во изолација поради позитивен колега – странец

Маја Илиевска-Пачемска

Двајца млади стоматолози од Гевгелија одржаа концерт како поддршка за нивните колеги доктори

Ана Ололовска

МВР: Пријави против сите лица во Гевгелија кои играа оро на улица за полицискиот час

А1он

Во Гевгелија редовна дезинфекција за време на продолжениот викенд

Ана Ололовска

Десетина дена во Гевгелија нема новозаразени со коронавирус

Ана Ололовска

Гевгелиското обвинителство побара парични казни за 12 лица за непочитување на полициски час

Ана Ололовска