Вакцини против грип кон крајот на месецов, бесплатни за ризични групи, ќе има дополнителни вакцинални пунктови

Од:

Вакцините против сезонскиот грип се очекува да пристигнат кон крајот на месецов, по што веднаш ќе почне процесот на вакцинација. Набавени се 40.000 дози на четири типни вакцини кои се производ на „Sanofi Pasteur“, Франција (VAXIGRIP TETRA), информираат за МИА од Министерството за здравство.

Вакцините, како што истакнуваат, се наменети за бесплатна вакцинација на следните дефинирани ризични групи: лица на возраст над 65 години, лица со хронични заболувања, здравствени работници, бремени жени и деца на возраст од 6 месеци до пет години.

Како и претходните две сезони, заинтересираните лица ќе можат да ја закажат бесплатната вакцинација преку својот матичен лекар. Со цел избегнување на дополнително оптеретување на епидемиолошките служби при центрите за јавно здравје, каде досега се спроведуваше вакцинацијата против сезонски грип, годинава изготвуваме Акциски план кој ќе вклучи дополнителни вакцинални пунктови. На овој начин вакцинацијата ќе биде подостапна за граѓаните. Kомерцијалните вакцини против сезонски грип ги набавуваат центрите за јавно здравје, посочуваат од Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

Караџовска: Драги безобразни новинари, за разлика од вас, некој нема време да живее на раат

Кристијан Ландов

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 56 пациенти, вкупно се лекуваат 489 болни, сомнителни и потврдени за Ковид-19

Ана Ололовска

ЕСЕ: Намалена транспарентноста на тендерите во јавното здравство

Ана Ололовска

Филипче во посета на Интерните клиники: Волонтери од ВМЦ и студенти од шеста година на медицина се вклучуваат во работата на ковид-центрите

Ана Ололовска

МЗ: Нема забрана за снимање во болниците, новинарите поканети на состанок околу потешкотиите

Жарко Настоски

Пановски ги посетил ковид центрите на интерните клиники, правилно се третираат пациентите

Ана Ололовска