Утринава облачно време со магла, попладне повремен дожд

Од:

Претпладне по одделни котлини ќе има услови за појава на слаба магла.

Во текот на денот променливо облачно со сончеви периоди, а попладне ќе има повремени врнежи од дожд.

Ќе дува умерен ветер од јужен правец, кој на места долж Повардарието и во југозападните делови ќе засилува.

Минималната температура ќе биде во интервал од 4 до 10, а максималната ќе достигне од 15 до 19 степени.

Во Скопје променливо облачно, попладне и кон крајот на денот со повремен дожд и со слаб до умерен јужен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 8, а максималната ќе достигне до 16 степени.

Подрачјето на нашата земја за време на викендот и во почетокот на следната седмица ќе биде под влијание на серија на влажни бранови.

Времето ќе биде променливо облачно наместа со врнежи од дожд со променлив интензитет.

Во сабота ќе биде релативно топло и ќе има сончеви периоди, а во недела и понеделник врнежи ќе има на повеќе места.

Локално ќе биде нестабилно со пообилен дожд (над 40 л/м2) и појава на грмежи. Ќе дува умерен до засилен, а повремено силен ветер од јужен правец (над 60 км/час).

Од понеделник температурата ќе биде во опаѓање.

Би можело да ве интересира

УХМР: В понеделник дожд, во вторник значително пониски температури

Чуден дожд во Пекинг: Кога граѓаните виделе што паѓа, им се „превртел“ стомакот

Горан Наумовски

Денеска облачно време со повремени врнежи од дожд

Денеска облачно со повремени врнежи од дожд

Променливо облачно со повремени врнежи од дожд и со слаб до умерен јужен ветер

Времето денес променливо облачно со врнежи од дожд