Унгарија го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО

Од:

Со 153 гласа „за“ унгарското Собрание го ратификува протоколот за членство на Северна Македонија во НАТО. На седницата присуствуваше и претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, на покана на претседателот на Националното собрание на Унгарија, Ласло Ковер.

Проценките на македонскиот државен врв се дека до крајот на годинава сите 29 земји членки ќе ги завршат процедурите за ратификација на протоколот, по што Северна Македонија и официјално се очекува да стане 30-та членка на Алијансата.

Би можело да ве интересира

Петровиќ: Од зачленувањето во НАТО до денес обемот на инвестиции во Црна Гора достигна 1,3 милијарди евра

А1он

Грчко вето во НАТО за заедничкото соопштение за поддршката на Турција

Предраг Петровиќ

Хачинсон: Ќе се дискутира за активирање на членот 5 на НАТО за ангажман во Сирија

А1он

Џоана: Се радуваме на приемот на С. Македонија како наш триесетти сојузник во НАТО

Ана Ололовска

Столтенберг бара итно Сирија и Русија да запарат со нападите во Идлиб

Ана Ололовска

НАТО на вонредни консултации по барање на Турција поради ситуацијата во Сирија

Ана Ололовска