Умерено до значително облачно, претпладне магла по котлините и речните долини

Од:

Времето денеска ќе биде умерено до значително облачно, наутро и претпладне со услови за појава на магла и ниска облачност по котлините и речните долини и со слаб ветер од северен правец, информира УХМР.

dobivaj vesti na viber

Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 7, а максималната од 7 до 13 степени.

Во Скопје, претежно облачно со повремен слаб дожд и со слаб јужен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне до 8 степени.

Во следните два дена, како што соопшти УХМР, ќе преовладува значително облачно време со појава на магла и ниска облачност по котлините и речните долини. Повремен локален дожд ќе има во среда, а потоа во следните денови времето ќе биде стабилно и се потопло. Температурите ќе бидат над просекот за овој период од годината, што ќе предизвика постепено топење на снежната покривка.

Би можело да ве интересира

Најстудено во Маврови Анови, Крушево со најмногу снег

Катерина Павлова-Николовска

Снег во западните и северните делови, како и на повисоките места

Наредните денови посвежо, облачно и врнежливо

Облачно со сончеви периоди, утринските температури ниски

Променливо облачно, студено и ветровито, на места ќе провејува снег

Повремени локални врнежи од снег в петок и сабота