Умерен сообраќај по претежно суви коловози на патните правци

Од:

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.

Автомото сојузот на Македонија (АМСМ) препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и исклучително внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од АМСМ потсетуваат дека за македонски државјани се затворени сите гранични премини за излез од државата. Затворени се сите гранични премини за влез во државата за странски државјани, патници и возила, освен за транзит на товарни возила, за претставници на дипломатскиот кор и тие кои што ќе добијат соодветна дозвола од страна на МВР, а по претходно добиено мислење од страна на главниот координативен штаб.

Би можело да ве интересира

Интензитетот на сообраќај умерен

Ана Ололовска

Започнува времен режим на сообраќај за тешки товарни возила во викендите и најжешките денови

А1он

Можни прекини во сообраќајот на патниот правец Радовиш-Штип

Ана Ололовска

Состојба на патишта

Ана Ололовска

Состојба на патиштата

Ана Ололовска

Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози

Ана Ололовска