ВИДЕО: Укината полициската „Алфа“, интервентна единица ќе се грижи за безбедноста на скопјани

Од:

Министерството за внатрешни работи ја укина полициската единица „Алфа“ формирана во 2005 година за брз одговор на уличниот криминал. Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски вели дека место „алфите“, за безбедноста на скопјани ќе се грижи нова единица која ќе биде спој на единицата „Алфа“ и на единицата за јавен ред и мир.

„Направена е реорганизација. Формирана е нова интервентна единица по примерот на повеќе европски држави кои што имаат крајна цел да имаме поголема видливост и активност на луѓето – полицајците на терен. Ќе се спојат единиците за јавен ред и мир и единицата ‘Алфа’ во интервентна полиција која што ќе работи на заштита на јавниот ред и мир и безбедноста на Скопје“, рече министерот Спасовски.

Би можело да ве интересира

ДИК го отфрли барањето на Чулев за решението за новиот началник на СВР Тетово

Ана Ололовска

Спасовски: Закажување седница на Влада за пасошите не е проблем, разгледуваме две можни решенија

Маја Илиевска-Пачемска

За Чулев проблемот е наследен, Спасовски му порачува подобро да го менаџира МВР

Ана Ололовска

Комисијата во МВР разгледала 77 барања од граѓани за издавање пасоши

Топ Чанел: Албанската полиција во тајност го следелa камионот кој заврши во Крушопек

Предраг Петровиќ

Чулев јавно го повика Спасовски да закаже седница на Влада за пасошите, бара да им се продолжи важноста

Маја Илиевска-Пачемска