Угостителски објект во Франгово работел по 23 часот

Од:

Угостителски објект во струшкото село Франгово ноќеска не ја почитувал владината одлука за ограничено работно време, утврдил Државниот пазарен инспекторат, соопшти СВР Охрид.

Портпаролот Стефан Димоски денеска информира дека Л.Ј. од селото Франгово не го затворил објектот согласно одлуката и против него од инспекторите на Државниот пазарен инспекторат бил изготвен записник и соодветна пријава.

– СВР Охрид во соработка со Државниот пазарен инспекторат, на целото подрачје што го покрива, реализира контроли по угостителските објекти, согласно одлуката на Владата за ограничување на работното време на угостителските објекти до 23 часот. Притоа, непочитување на одлуката е регистрирано во угостителски објект во струшкото село Франгово, сопственост на Л.Ј. од истото село, изјави Димоски.

Би можело да ве интересира

Се гради Модуларен ковид центар со 90 кревети во Клиничка болница-Битола

Ана Ололовска

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 48 пациенти

Ана Ололовска

За неносење маска санкционирани 615 лица

Ана Ололовска

Oд 16 до 22 ноември, регистрирани сe 7.486 нови случаи, најголем дел од Скопје

Ана Ололовска

Активни 20 687 случаи на заболени од Ковид-19, наскоро во земјава ќе пристигне лекот „Фавипиравир“

Ана Ололовска

Филипче се сретна со директорите на ковид-центрите околу новите капацитети

Жарко Настоски