Уапсен државниот секретар во Министерството за информатика

Од:

Државниот секретар во Министерството за информатичко општество и администрација Јахи Јахија е уапсен по налог на надлежен јавен обвинител од Јавното обвинителство за гонење организран криминал и корупација, потврдија од Обвинителството за „А1 он“.

Тој, според првичните информации, е осомничен за злоупотреба на службената положба и овластување. За него ќе биде побаран притвор од судот.

Од Обвинителството најавуваат повеќе детали во текот на денот.

Би можело да ве интересира

Три вреќи со марихуана пронајдени во возило на двајца дебрани

Ана Ололовска

Српски и турски државјнин приведени на меѓународниот аеродром Скопје

Ана Ололовска

Приведени две лица од Дебар кај кои се пронајдени 20-тина килограми марихуана

Кривична пријава за тетовец осомничен за девет тешки кражби

Татјана Ташкова

Нападнат претседател на месната заедница Шупли Камен и водостопански инспектор

Татјана Ташкова

Три лица во Прилеп осомничени за насилство

Ана Ололовска