Пожар во Струмица: Четворица и еден малолетник во тешка состојба

Од:

Пет струмичани се тешко повредени при гаснењето на пожарот и се борат за живот. А меѓу нив е и еден малолетник. Двајца од тешко повредените се цивили, а другите двајца се од Шумското стопанство,

Тие се здобиле со тешки изгореници во пожарот што околу 12:30 избувна над Струмица и итно се префрлени на лекување во Скопје во градската болница“.

Двајцата од тешко повредените се и родени браќа.

Меѓу повредените има и седум деца и еден пожарникар кои поминале со полесни повреди.

Лицата настрадале во моментот кога гасејќи пожар краткото невреме ги засили пламените јазици кои буквално ги опколиле повредените.

Пожарот избувна од небрежност, во местото Чамчифлик и зафати борова шума и малку смрека на околу 100 хектари и за брзо време се се прошири, а изгаснат е од дождот во 19 часот и 30 минути.

Би можело да ве интересира

Уапсен маж од радовишко, предизвикал пожар кај „Раклишки чаири“

(ВИДЕО) Гори зградата на позната нафтена компанија во Судан

Горан Наумовски

Пожар во Аланија, превентивно се евакуира населението

(ВИДЕО) Во Истанбул: Пожар го зафати покривот на Капали чаршија

Бројот на загинати во шумските пожари на Хаваите се намали на 97

Пожар избувна во ОХИС, гори оџак и дрвна маса

Орце Костов