Тимоние: Посакуваме отворање преговори, тоа ќе биде добро и за нас

Од:

Амбасадорот на Франција во Северна Македонија, Кристијан Тимоние денеска беше во посета на Гостивар за да присуствува на манифестацијата „Ден на франкофонијата“ и притоа се сретна со градоначалникот Арбен Таравари.

На средбата Тимоние и Таравари зборувале за унапредување на соработката.

На новинарско прашање околу процесот за пристапување на земјава во Европската Унија и добивањето датум, Тимоние одговори дека тоа не е само политички маркетинг.

– Отпочнувањето на преговорите ќе биде добро и за нас, амбасадорите на западните земји. Ние посакуваме отварање на претпристапните преговори. Но, земјата треба навистина да е подготвена за тоа. Така што тоа нема да биде подарок, тоа треба да биде заслужен подарок во вашите раце, додаде Тимоние.

Тој присуствуваше и на деветото издание на манифестацијата „Ден на франкофонијата“ во Центарот за култура АСНОМ.

Годинава покрај ученици од Гостивар настапија и ученици од Скопје, Тетово, Пехчево, Кавадарци, Лозово, Врапчиште и Добри Дол.

Би можело да ве интересира

Општина Гостивар ги укина службените мобилни телефони

Пожар во гостиварско Русино

Виктор Јованов

Во еден ден од куче нападнати пет гостиварци

Ана Ололовска

Обвинение за три лица кои извршија полов напад врз дете од гостиварско

Гостивар: Ученици селектираат отпад со „паметни“ канти

Ана Ололовска

Еколошка акција: Во Гостивар се чистеа паркови и ѓубришта

Ана Ололовска