СВР Куманово поднесе кривична пријава за „криумчарење мигранти“ против жител на Љуботен

Од:

Регионалниот центар за гранични работи Север, преку СВР Куманово, поднесе кривична пријава против 26-годишниот А.А. од село Љуботен, Sкопско, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.

Полициските службеници на 14-ти јуни годинава во 22 часот на улицата „Индустриска“ во Куманово извршиле контрола на товарно возило „Фиат Дукато“ со струмички регистарски ознаки, кое го управувал пријавениот и пронашле 33 лица-мигранти, меѓу кои шест биле малолетници.

А.А. бил лишен од слобода и судија на претходна постапка му одредил триесетдневен притвор.

Би можело да ве интересира

Пронајден затвореникот кој и побегна на полицијата кога го враќала од Клинички

Татјана Ташкова

Во „крајслер“ на автопатот Скопје-Велес пронајдени 12 мигранти, приведени две лица

Татјана Ташкова

Мајката на невакцинираното прваче од Велес: Се предавам, не го носам на училиште утре

Маја Илиевска-Пачемска

Близу 200 казни за возачи во Скопје

Татјана Ташкова

МВР: Полицијата била повикана во училиштето во Вeлес поради невообичаена фреквенција на возрасни граѓани

Маја Илиевска-Пачемска

Едно лице под истрага за поседување оружје, муниција и дрога

Ана Ололовска