Судскиот совет го испитува патувањето на судијата Лазар Нанев во Палермо

Од:

Судскиот совет денеска одржа работен состанок во врска со случајот „Палермо“ и присуството на фудбалскиот натпревар на судијата Лазар Нанев. Тргнувајќи од основните заложби на Судскиот совет за враќање на довербата на граѓаните во судството, а во рамките на своите законските овластувања, советот го испитува случајот кој деновиве ја разбранува јавноста информираат од Судскиот совет.

dobivaj vesti na viber

– Во врска со евентуално прекршување на етичките норми напоменуваме дека во Здружението на судии постои Совет за етика чие мислење ќе го имаме предвид. Откако Судскиот совет ќе ги провери сите релевантни наводи за овој случај навремено ќе ја извести јавноста за понатамошните активности се вели во соопштението од Советот.

Претседателот на кавадаречкиот суд како и министерот за правда Никола Тупанчевски и обвинителката Фатиме Фетаи беа во Палермо на квалификацискиот натпревар меѓу фудбалските репрезентации на Македонија и Италија. Дуелот го проследија од ВИП ложата.

Би можело да ве интересира

Наместо Судскиот совет во иднина самите судии меѓусебно ќе се оценуваат

Ана Ололовска

Судскиот совет разреши петмина судии

Судскиот совет парично казни двајца судии и запре две постапки против врховни судии

Судски совет: Судската власт е независна и самостојна, а Советот е орган кој не делува под политички влијанија

А1он

Новата членка на Судскиот совет Чачарова-Илиевска даде свечена изјава во Собрание

Ана Ололовска

Арсиќ: Судскиот совет сè уште ги нема добиено одлуките на Врховен суд со кои се опфатени тројца судии

Ана Ололовска