Судијката го прифати барањето на Јанева, следното судење закажано за в четврток

Од:

Судијката Васка Николовска – Масевска одлучи да го прифати барањето поднесено од Ирена Фрчкоска и Дељо Кадиев за одложување на денешното рочиште, а наредното го закажа за три дена од сега, односно за во четврток. Следното рочиште ќе се одржи доколку адвокатите не поднесат ново барање за одлагање, а судечкиот совет го одобри.

Одлагањето на „Рекет“ е по барање од адвокатите на Јанева кои навеле дека таа има хронична болест за која Владата препорача седење дома бидејќи станува збор за ризична категорија на граѓани, со цел превенција и заштита од ширење на коронавирусот. Но, освен поради здравјето на Јанева, одлагањето е одобрено и поради друга причина, односно здравствената состојба на еден од нејзините адвокати кој имал респираторни проблеми.

Со одобрување на барањето од адвокатите на Јанева, судијката Николовска – Масевска го отповика барањето за спроведување на Јанева од куќен притвор.

На следното рочиште во четврток повторно ќе бидат повикани обвинителите од СЈО, кои треба да сведочат за „Рекет“ по предлог на Јанева. Во текот на судскиот процес ќе треба да сведочат 13 обвинители, меѓу кои Ленче Ристоска, Гаврил Бубевски, Фатиме Фетаи и Трајче Пеливанов.

Би можело да ве интересира

Јанева: Орце и Ана Камчеви се дно, Русковска нека пукне

Кристијан Ландов

Пресуда за Јанева и Јовановски на 18 јуни

Кристијан Ландов

Одбраната на Јанева: Изнесените докази и сослушани сведоци не го докажуваат делото на предметот

Ана Ололовска

Катица Јанева ќе даде завршни зборови во „Рекет”

Ана Ололовска

Јовановски: Тврдењата на обвинителката се цитати од филмови, а не цврсти докази

А1он

Дуковски во „Рекет“: Обвинителството не покажа докази за делото за кое се товари Бојан Јовановски

Ана Ололовска