Студентите побараа политичарите да не се поjавуваат на нивниот марш

Од:

Упатуваме апел политичарите да стојат настрана и да не доаѓаат на овој марш, бидејќи кога се во прашање младите потребно е политиката да ја тргнеме настрана се вели во обраќањето на Студентски отпор во пресерет на денешниот марш на студентите закажан за 17.30 пред Владата.

Студентите ќе маршираат барајќи итни чекори за подобрување на студентскиот стандар. Директно поттиканти од сумата за студентскиот борок, но и со неколку други барања, студентите денеска ќе излезат на улица.

Би можело да ве интересира

Студентите ги добија средствата за субвенциониран студентски оброк

Ана Ололовска

Студенски отпор: Надлежните сѐ уште не ги исплаќаат финансиите што законски им следуваат на студентите

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не гласаше за продолжување на исплата за студентски оброк

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ поднесе два амандмана за Предлог-законот за студентските оброци

Студентски марш за подобар стандард: Политичките елити да не мислат само на себе и да се хранат со октоподи и бифтеци

Катерина Павлова-Николовска

Власта гласаше против зголемен студентски оброк, но е за милиони евра да фрли во пет телевизии за нејзино рекламирање

Орце Костов