Студентите на ФИНКИ работеа на „Serverless Computing on Azure“ со Мајкрософт Македонија

Од:

Работилницата на тема „Serverless Computing on Azure“ која викендов се оддржа во амфитеатарот на ФИНКИ ги запозна студентите од сите четири години за тоа како функционира новиот напредок на Мајкрософт кој овозможува работење од еден компјутер на повеќе сервери и притоа го намалува времето за работа.

На агендата беа предавањата на Дарко Милески и Миле Грујовски кои подолго време работат како програмери.

Милески вели дека овие предавања им помагаат на студентите да го намалат времето за креирање на одлични апликации бидејќи сега новите иновации како што се „Serverless Computing“ преку „Cloud“ помагаат да се работи во речиси реално време. Овој чекор кон поголема ефикасност им остава простор на програмерите за повеќе истражување и надградување отворајќи им го патот кон откривање на нови чекори кои ќе помогнат во напредокот на ИТ светот.

Ваквиот начин на функционирање и создавање на апликации со кои се решаваат реалните проблеми дава до знаење дека технологијата го шири својот спектар на решенија за одредени проблеми, а воедно оспособува нови млади лица кои ќе се вклучат во IT светот.

Би можело да ве интересира

На УКЛО-Битола пријавени 1.015, слободни уште 1.920 места за бруцоши

Ана Ололовска

СОНК и МОН на иста страна за наставниците, на различна за штрајкот

Ана Ололовска

Распадната зграда на струшко училиште повторно ќе ги пречека учениците

Ана Василевска

Шеснаесет средношколци со образовни асистенти во новата учебна година

Ана Ололовска

Почнува уписот на УКИМ, слободни 10 710 места

Ана Ололовска

Независниот академски синдикат бара прогресивно зголемување на платите

Ана Ололовска