Студеното време продолжува, утре наутро -22 степени

Од:

Продолжува променливото облачно и многу студено време со засилен северен ветер и температура која утре наутро ќе се спушти до минус 22 степени.

Според УХМР во Берово и Маврово ќе биде најстудено со минус 22, Демирк Капија минус 21, Битола минус 20, Прилеп минус 19, Тетово минус 18, Скопје минус 17, Штип и Струмица минус 16, Охрид минус 15 и Гевгелија минус 11.

Температурите и во текот на денот ќе останат ниски под нулата и ќе се движат од минус 12 во Берово и Битола, минус седум во Скопје до минус пет во Гевгелија.

Студени утра ќе имаме до петок наредната недела кои ќе се движат од минус 19 до минус 7 во понеделник, минус 17 до минус 6 во вторник, минус 16 до минус 7 среда, минус 15 до минус пет; четврток и минус 12 до минус 4 во петок.

Дневните температури во понеделник и вторник ќе бидат под нулата, а од среда ќе имаат пораст и во петок ќе стасаат до осум степени.

Би можело да ве интересира

Денеска почнува зимата

Ана Ололовска

Коперникус: Многу е веројатно дека зимата ќе биде потопла од вообичаено

Втор ден Отворен Балкан во Тирана: Обезбедување храна и струја пред почетокот на кризната зима

Утре променливо облачно, студено и ветровито, на места ќе провејува снег

А1он

Почнува зимата

Ана Ололовска

Ноќва почнува зимското сметање на времето

А1он