Столтенберг и Северноатлантскиот совет на НАТО доаѓаат во Скопје

Од:

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг и Северноатлантскиот совет на 2 и 3 јуни ќе ја посетат Република Северна Македонија.

Столтенберг и членовите на Советот за време на дводневниот престој во земјава ќе имаат средби со државниот врв во врска со процесот на пристапување на земјава во Северноатлантската алијанса.

Ова е прва посета на Столтенеберг и високи претставници на НАТО на земјава по потпишувањето на протоколот за членство на Северна Македонија во Алијансата, што досега го ратификуваа 13 од 29-те земји членки. По ратификацијата од страна на сите сојузници, земјава и официјално ќе стане 30-та полноправна членка на НАТО.

Северноатлантскиот совет е главно политичко тело кое ги носи одлуките во НАТО. Советот ги надгледуваа политичките и воените процеси во врска со безбедносните прашања што влијаат на целата Алијанса. Го сочинуваат претставници на сите земји членки, а претседавач е генералниот секретар.

Би можело да ве интересира

Во Авганистан убиен американски војник за време на операција на НАТО

Заев на твитер: Благодарност до Чешка за ратификацијата на Протоколот

Ана Ололовска

Парламентот на Чешка гласаше „за“ прием на Северна Македонија во НАТО

Ана Ололовска

Палмер: Северна Македонија наскоро ќе стане 30. членка на НАТО

Ана Ололовска

Столтенберг: НАТО ќе продолжи да ги поддржува авганистанските сили

Ана Ололовска

Русија му предложи мораториум на НАТО за распоредување ракети

Ана Ололовска