Стојаноски за кластерот на Геријатрија: Прашуваме дали е иницирана постапка за откривање на причините за овој нов кластер

Од:

„Додека владата на СДСМ и нејзините челници прогласуваат успешно справување и т.н. „победа” во борбата против пандемијата со КОВИД 19, во здравствената установа Геријатрија – Скопје, имаме детектирано нов кластер и тоа токму помеѓу најранливата категорија на граѓани. Официјалните одговорни лица велат дека корона вирусот не познава граници кога е во прашање возраста. И да, во право се, а тоа веќе и се покажа на дело. Во здравствената установа Геријатрија – Скопје за неколку дена има околу 17 ново заболени“, вели Синиша Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ.

„Од Специјализираната болница „13 Ноември“ во Скопје, позната уште и како Геријатрија – Скопје, во официјалното соопштение велат: ‘Веднаш е постапено согласно протоколите, за изолирање на болните од останатите пациенти и спроведување на епидемиолошка анкета на вработените за спречување на ширење на инфекцијата како и мерки за дезинфекција’. Прашуваме зошто и како, ако веднаш е постапено според протоколите, имаме случај на интрахоспитална ширење на заразата и зошто бројката за неколку дена достигнува 17 лица заразени со корона вирусот? Ова не смее и во никој случај не може да се третира како обична вест. Исто така, под никакви услови не смее да се оправда со тезата дека корона вирусот не познава граници кога станува збор за возраст“, додава Стојаноски.

„Прашуваме дали воопшто е иницирана  постапка за откривање на причините за овој нов кластер и дали некој ќе понесе одговорност за овој случај? Колку за споредба, во соседна Србија, во првиот момент кога се дијагностицираа поголем број на заразени со корона вирусот во Геријатрискиот дом во Ниш, веднаш реагираше владиниот кризен штаб. Министерството за внатрешни работи го повика на одговорност директорот на институцијата поради основан сомнеж за тешко казнено дело против здравјето на луѓето, а во врска со неспречување на пренесување на високо заразна болест“, кажа Стојаноски од ВМРО-ДПМНЕ.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Јорданов: Филипче не изгради ниту еден здравствен објект, но затоа гради приватни згради

Ана Ололовска

Мицкоски до Ромео: Поради неспособноста на власта, Македонија нема никаков напредок

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Трипуновски: Цената за килограм грозје од 4 денари е понижување за лозарите

Ана Ололовска

Оглас за избор на повеќе претседатели на општински комитети на ВМРО-ДПМНЕ

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ: Додека оваа мафија е на власт нема економски развој

Ана Ололовска

Мицкоски: Во среда протест против неправдата, реваншизмот и насилството на мафијата на Заев

Ана Ололовска