Стоилковски: Со 40 милиони евра, наместо за лиценци, за три години ќе изградеа нова клиничка болница

Од:

СДС и ДУИ даваат 40 милиони евра во три години за лиценци за администрација.Во 2020 година, рекордни 15 милиони евра, сега е срушен рекордот од 26 милиони долари, како аманет од Рашковски вели портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски.

– Пари на една фирма, фаворизирана од Драги Рашковски, сега од екипата на Димитар Ковачевски. 40 милиони евра за лиценци, додека системот КАТО на Онкологија е исклучен. 40 милиони евра за една фирма, додека луѓе умираа за Трикафта, а телефонски се собираат донации за лечење. 40 милиони евра за лиценци во истите три години додека нема учебници, 40 милиони евра за лиценци, а нема за плати, за пензии, за земјоделците. За споредба, со 40 милиони евра во три години можеше да се изгради цела нова клиничка болница. Лиценците на владата чинат повеќе од цела клиничка болница Штип, рече на прес конференција Стоилковски.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Бруталното убиство на Вања е пораз за цела држава, оставка на Спасовски веднаш

Стоилковски: Судот спротивно на Арсовска, констатира долг кон приватниците

Маркоска: ДПМНЕ да не бега, веднаш да закаже седница на Комисијата за Онкологија

Каевски: Дали вредностите на Енвер Хоџа ќе ги преговара Мицкоски на маса со коалицискиот партнер Левица?

ВМРО-ДПМНЕ не може да ги достави документите за Онкологија поради штрајкот во Обвинителството

Катерина Ѓуровски

Лога очекува ВМРО-ДПМНЕ да предложи претседател на работната група за измени на Законот за јавното обвинителство