Сто и осумнаесет години од загинувањето на Гоце Делчев

Од:

Во државава денеска се одбележуваат 118 години од смртта на револуционерот и борец за слобода Гоце Делчев.

Делегации на државни институции, здруженија и граѓани во чест и сеќавање на Делчев ќе положат цвеќе на неговиот гроб во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

Револуционерот Делчев на денешен ден во 1903 бил убиен од турската војска во селото Баница, на пат кон Сер.

Визионерот кој пред повеќе од еден век го разбра светот како поле за културен натпревар на народите е роден на 4 февруари 1872 година во Кукуш, во семејството на Султана и Никола.

Се школувал во гимназијата во Солун и на Воената академија во Софија. Учителствувал во Штип, а како член на Централниот комитет на ТМОРО работел на создавање мрежа на бази, комитети и комитски чети на Организацијата. Учествувал на Солунскиот конгрес на ВМРО (1896), а до 1901 година бил задграничен претставник на ВМРО во Софија.

По убиството во 1903-та, неговите посмртни останки се чувале во Баница, до 1917 година, кога биле пренесени во Ксанти, а потоа во Софија. До 1923 година, ковчежето со коските се чувало во домот на Михаил Чаков. Останките на Делчев на 11 октомври 1946 година биле пренесени во црквата „Свети Спас“ во Скопје.

Би можело да ве интересира

Пендаровски и Дуда положија венци на гробот на Гоце Делчев во црквата Св. Спас

А1он

Гоце Делчев е еден од најсилните симболи во нашата заедничка историја, вели Борисов

Жарко Настоски

ВИДЕО: Владина делегација оддаде почит и положи цвеќе на гробот на Гоце Делчев

Ана Ололовска

Одбележани 118 години од смртта на македонскиот револуционер и борец за слобода Гоце Делчев

Ана Ололовска

Чиј е Гоце Делчев: Бугарски европратеник со навреди под статусот на Заев, се вмеша и Мицкоски

Кристијан Ландов

Се надевам на заедничка прослава на Гоце догодина со нашите браќа од Северна Македонија, вели Борисов

Жарко Настоски