Стаменковска: Не смее од работа да се бркаат квалитетни луѓе затоа што биле неистомисленици на Заев

Од:

Невенка Стаменковска од ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што кажа дека Зоран Заев започнал со реализација на планот да ја направи својата партија држава, а државата своја партија.

– Вработувањето на партиски војници и послушници не запира. Нови 13 советници од вчера се на списокот на извршители на Заев и СДС и ќе бидат плаќани со народни пари. Кои се овие луѓе и по кој основ се вработени во Владата на Република Македонија? Дали е точно дека меѓу нив има и лица кои биле гонети за кривични дела и во Македонија и во Германија? Дали е точно дека Заев и СДС вработуваат лица кои биле гонети поради тоа што кај нив биле пронајдени психотропни дроги? – запраша Стаменковска.

Според неа, народот не смеел да биде доведен во ситуација од неговите пари да се плаќале извршители, војници и послушници на Заев кои биле дел од планот државата да се претвори во партија, а партијата во држава.

– Не смее од работа да се бркаат квалитетни луѓе само затоа што биле неистомисленици со Заев и СДС, а на нивно место да се вработуваат партиски послушници, криминалци со психотропни дроги и улични војници на СДС по принципот „од чистачка до директор“, како што Заев призна дека планира да владее. Не смее да се спроведуваат чистки за сите кои имаат само една лична карта и за кои членската од СДС никогаш не може да биде втора лична карта, како што бараше пратеникот на СДС, Курто Дудуш, рече Стаменковска.

Како што кажа таа, срамно било 1.500 членови на сите управни и надзорни одбори на јавните претпријатија да бидат сменети во една секунда, со што СДСМ и Заев ги парализирале сите правни субјекти, а на нивно место ги поставиле уличните платеници и профетери.

– Сите овие дилетантски акции на СДС ќе ги платат македонските граѓани со повеќе од 100 милиони денари годишно. Најмалку толку чини приватизацијата на државата по планот на СДС за партиски вработувања на војници и послушници. Граѓаните се во неизвесност за својата иднината и за иднината на државата, гледајќи ги ваквите недемократски и срамни потези на владата на Заев и СДС. За само месец ипол, СДС започна да воспоставува режим во Македонија. Но, отпорот од народот многу бргу ќе го почувствува, заврши Стаменковска.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: На ДУИ и Талат Џафери помил им е Венко Филипче, отколку животите на граѓаните на Тетово

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Оставката на Венко Филипче не е доволна, потребна е оставка од Заев

А1он

Мизрахи: Кредибилна, непристрасна истрага и одговорност мора да има

А1он

Мицкоски во Битола, Села не ја славеше независноста-бирале кандидати за градоначалници

А1он

ВМРО-ДПМНЕ: Дали Свето Пивара стои зад зградите кај Борис Трајковски и како се поврзани Шилегов и Богоев?

Катерина Павлова-Николовска

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Филипче со кампањата за вакцинација доцнат повеќе од девет месеци

А1он