Средношколци од Србија на обука по органско производство во Дојран

Од:

Група средношколци од Србија деновиве во Дојран беа гости на една од фармите за производство на органски бадеми и беа вклучени во нивната берба.

Покрај практичната работа на органски овоштарник, учениците од Србија имаа можност да следат и теоретска обука преку едукативни сесии водени од нивниот домаќин, Димче Балески.

Балески важи за еден од пионерите на органското производство во Македонија.

Средношколците од Србија во Дојран поминаа скоро две недели, искористувајќи ја можноста да ги посетат позначајните знаменитости на Дојран и околината.

Би можело да ве интересира

Намален водостојот на Дојранското и Преспанското Езеро

Татјана Ташкова

Дојран полн со туристи за Илинден

На Д Фестивалот во Дојран ќе настапат над 50 музички ѕвезди

Ана Ололовска

Ќе се уредува нова плажа на Дојранското Езеро во Сретеново

Ана Ололовска

Пратеничките на ДОМ: Амандмани на Буџетот за аерозагадувањето и колекторите во Охрид и Дојран

Ана Ололовска

Олумчев: Нема потреба од паника поради присуството на тигрестиот комарец во некои општини од југоистокот на земјата

Ана Ололовска