Средба на претседателот на СДСМ Заев со шведскиот дипломат Солстром

Од:

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, попладне се сретна со генералниот директор за политички работи во МНР на Кралството Шведска Торбјорн Солстром, придружуван од шведскиот амбасадор, Матс Стафансон.

СДСМ по средбата соопшти дека клучна тема на разговорот била можноста за продолжување на разговорите за решавање на политичката криза во Македонија низ преговори.

Заев на средбата истакнал дека само Влада во којашто нема да учествуваат премиерот Никола Груевски и неговите соработници може да постигне резултати во, според соопштението, „критичните области: обезбедување фер изборен процес, независно судство, медиуми, нотирани и во извештаите на Европската комисија и ОБСЕ/ОДИХР“.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Каевски: Вложувањата во МВР придонесоа да имаме мотивирана полиција и пад на криминалот

Ана Ололовска

СДСМ: Ги зголемуваме стипендиите и воведуваме нови, продолжуваме со вистинска грижа за младинскиот стандард

Ана Ололовска

Кузеска: Анкетите потврдуваат – СДСМ го има најдоброто, во ВМРО-ДПМНЕ нема никаква промена

(ВИДЕО) Колева: Раст на просечната плата од 8,8 отсто, македонската економија е стабилна и развојна

Ана Ололовска

СДСМ: Продолжуваме со вистинска грижа за граѓаните, укината дополнителната акциза за горивата

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Костадинов: СДСМ останува посветена на заштита и унапредување на животниот стандард на сите граѓани

Ана Ололовска

Leave a Comment

two × four =