Спасовски-Здружение на судии: Низ дијалог и инклузивен процес до решенија од интерес на судиите и судството

Од:

Премиерот Оливер Спасовски денеска прими делегација на Здружение на судии, предводена од претседателот на Здружението, Џемали Саити. На средбата присуствуваше и министерката за правда Рената Десковска.

Премиерот, како што соопшти владината прес-служба, истакна дека Владата останува посветена на дијалогот со Здружението на судии до постигнувањето на крајната цел – исполнување на нивните барања меѓу кои и зголемувањето на коефициентот на плати на судиите.
– Овој процес треба да се води низ дијалог и партнерство. Врз основа на вашиот предлог за зголемување на платите, потребно е да се направи анализа и во Министерството за финансии и да се утврди динамиката на изготвување законско решение за овие барања, им порача Спасовски на судиите.

Претседателот на Здружението на судии, Саити изрази задоволство од текот на дијалогот со Владата и од инклузивниот процес кој овозможува решавање на прашањата од интерес на судиите и судството.

Претставниците на Здружението истакнаа дека продолжуваат разговорите со Владата и оти е забележан напредок за сите отворени прашања. Разговорите за зголемување на коефициентот на платите продолжуваат и беше потврдено дека за ова прашање веќе е формирана работна група.

Би можело да ве интересира

Поповски-Тимоние: Клучна определба на оваа Влада е целосната слобода и независност на медиумите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Спасовски во Лондон: Наша стратешка цел останува членството на С. Македонија во ЕУ

Ана Ололовска

Спасовски ќе ја предводи делегација на Владата на Самит на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Ана Ололовска

Чолош: Северна Македонија подготвена за почеток на преговори, исполнети сите услови

Ана Ололовска

Чолош: Со валкана изборна кампања, губитници ќе бидат и граѓаните и државата

Ана Ололовска

Спасовски: Закажување седница на Влада за пасошите не е проблем, разгледуваме две можни решенија

Маја Илиевска-Пачемска