Спасовски: Ваков облик на организирано насилство потсетува на 27 април

Од:

Најостро го осудувам насилството и нападите на полициските службеници рече министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски откако утрово ги посети повредените полицајци сместени во Клиничкиот центар.

dobivaj vesti na viber

– Ваков облик на организирано насилство потсетува на 27 април, 30 луѓе со качулки го предизвикуват нередот и нападот на полициајците. Професионалниот однс на полицијата се гледа во тоа што имаше интервенција само кон оние кои напаѓаа и приведени се само они кои направија физички напад и материјална штета рече Спасовски.

Тој повика сите кои сакаат да протестираат да го направат тоа на демкратки начин и да не дозволат да бидат изманипулирани. Секој напад на полициски службеник и на ввитален објект ќе биде санкциониран порача министерот.

спасовски испрати апел до политичките субјекти да организираат протести, но не и насилства и рушење на дрѓавата.

-МВР има информации дека една група која ќе протестира вечерва подготвува молотови коктели наменети за витални објекти. Спасовски рече дека Министерството има информации да организаторите на инцидентите рече спасовски.

Во синоќешниот инцидент пред собранието беа повредени 47 полицајци, приведени се 11 лици меѓу кои има и малолетници.

Би можело да ве интересира

Спасовски: Постигнати се добри резултати во санкционирање на насилството врз жени

Горан Наумовски

Алијанса за Албанците бара Спасовски да поднесе оставка поради случајот Онишченко

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Оливер Спасовски за бугарскиот клуб: Лично го осудувам отворањето на вакви здруженија

Катерина Павлова-Николовска

Спасовски: Државата е подготвена за прифаќање украински бегалци

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Влезе во затвор пиштолџијата Кока кој пукаше на протестот кај Скендербег

Кристијан Ландов

Муареми ќе го гони обвинителката која се спогоди за „Империја“, а Спасовски е во рацете на обвинителката која го гони Зеќири

Кристијан Ландов