Спасени двајца браќа кои со мотицикли се загубиле на Шар Планина

Од:

Двајца браќа од Скопје кои со мотоцикли вчера тргнале да се искачуваат на Титов врв, но заталкале на Шар Планина, ноќеска се спасени од полициски службаници од станицата за граничен надзор Маздрача и од Секторот за внатрешни работи Тетово.

Во тетовската полиција синоќа околу 21 часот и 15 минути било пријавено дека Е.Х.(31) и неговиот брат С.Х.(25), двајцата од Скопје, кои околу 14 часот со мотоцикли се упатиле кон Титов врв на Шар планина и планирале да стигнат во Стрезимир, заталкале во планината, а им се случил и дефект. На Е.Х. му се влошила и здравствената состојба, па неопходна му била лекарска помош.

Полициските службеници поделени во неколку групи, започнале со пребарување на теренот, и околу 1 часот по полноќ браќата биле пронајдени на потегот помеѓу Титов врв и Враца рид, над Боговиско езеро, по што за кусо време биле пренесени во тетовската клиничка болница за укажување на лекарска помош и потоа заминале во своите домови, соопшти МВР.

Би можело да ве интересира

Македонскиот полициски синдикат бара да престанат политичките борби во МВР

Ана Ололовска

Во „сканија“ на автопатот Гевгелија – Демир Капија пронајдени 113 мигранти

Ана Ололовска

Со полициска асистенција ќе се земаат анкети од семејството на починатиот од Ковид-19 на чиј погреб присуствуваа 200 луѓе

А1он

Чулев: Кривична за скопјанец кој на фејсбук ширел говор на омраза кон Ромите

Ана Ололовска

МВР да ги стопира тековните постапки за распоредувања и унапредувања, одлучи Владата

Ана Ололовска

Пронајдена граната на гробиштата во селото Мирковци

Ана Ололовска