Советот на јавни обвинители го осуди поставувањето експлозив во возило на јавен обвинител

Од:

Советот на јавни обвинители денеска соопшти дека најостро го осудува поставувањето експлозивна направа во возило на јавен обвинител од Кичево. Оттаму изразуваат силна подршка на јавниот обвинител врз кој е спроведен овој чин на насилство, и на сите јавни обвинители во бескомпромисната борба против криминалот.

– Овој чин претставува акт на насилство и закана не само врз јавниот обвинител и членовите на нејзиното семејство, туку е и акт насочен против сигурноста на сите јавни обвинители и функционирањето на целата јавнообвинителска институција и правосудството во целина, истакнаа од Советот.

Оттаму очекуваат дека надлежните државни органи наскоро ќе ги откријат сторителите на овој чин на насилство и нивните мотиви.

– Начелата на законитост и објективно вршење на функцијата јавен обвинител се начела утврдени со уставот и законите, кон нив, сите јавни обвинители мора доследно да се придржуваат при извршувањето на својата функција, и било каков акт на насилство и закана спрема нив лично или институцијата во целина нема да ги поколеба да отстапат од овие начела при спроведувањето на кривичното гонење, наведуваат од Советот.

Би можело да ве интересира

Колевски: Законот за ЈО нуди механизми за спречување влијанија, но тоа најмногу зависи од обвинителите

Ана Ололовска

Тројца адвокати, екслустратор и обвинител се пријавиле да избираат и разрешуваат обвинители

Васко Маглешов

Колевски: В понеделник прекинува мандатот и на другите обвинители во СЈО

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

Нема потврда дека Јанева доставила оставка

Ана Ололовска

ВИДЕО: Колевски се правда зошто барал Кочан да биде пуштен од притвор

Васко Маглешов