Советниците од опозицијата ја прекинаа седницата на град Скопје и порачаа – НЕ за бугаризација

Од:

Советничката група во Град Скопје составена од ВМРО-ДПМНЕ, Социјалистичка партија на Македонија, МААК, Демократски сили на Ромите, Демократска партија на Србите во Македонија, Српска напредна странка во Македонија, Роми обединети од Македонија (РОМ), ГЛАС за Македонија, Демократска бошњачка партија и Левица направи прекин на седницата во град Скопје и порача НЕ за бугаризација и асимилација на Македонија, соопштуваат оттаму.

dobivaj vesti na viber

„Додека се прави предавство на националните и државни интереси нема да седиме неми и ќе бидеме гласни против негаторската политика на владата на националните и државни интереси и отворената бугаризација наметната од Владата предводена од антимакедонската СДСМ. Македонија не смее да биде заложник и жртва на предавствата на владата предводена од СДСМ и ДУИ“ стои во соопштението на Советничката група.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Се враќа ли Груевски во белата палата – ќе го пречека ли Данела?

Анита Петровска Рајковиќ

Започна 25-тото јубилејно издание на Скопје филм фестивал

Двајца турски државјани се истепале во Градски парк

Големо невреме во Скопје, откорнати дрвја и покриви, поплавени улици

Предраг Петровиќ

Младо момче пронајдено починато во зграда во Скопје

Горан Наумовски

ЈП „Градски паркинг“: Не е во функција наплаќањето преку СМС порака

А1он