Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов да се откаже од нови коли, а владата од бизнисот со цвеќиња, за да се пошумат опожарените места

Од:

„Иако календарски сеуште сме лето, Петре Шилегов буквално две години не е излезен од зимскиот сон и нема решено ниту еден крупен проблем.

Градот Скопје 2 години се соочува со елементарна непогода која се вика Петре Шилегов.

2 години Шилегов, 2 години неработа, криминали, и назадување.

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ ја повикува власта да го прифати предлогот наместо пари за нови службени возила во градот Скопје, и наместо владата да троши над 700 илјади евра на цвеќиња и екибани, средствата да се пренаменат на пошумување на опожарените предели на Скопска Црна Гора“, се вели во соопштението на Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје.

„За жал вчера неработникот Шилегов не се откажа од комодитетот на нови службени возила, а Заев од милионските цвеќиња и екибани. Пожарникарите и понатаму остануваат без адекватна опрема, жителите од потенцијалните жаришта под ризик, а Скопјани ќе продолжат да дишат нечист воздух.

Неработникот Петре Шилегов со приземниот речник и невкусните настапи наместо дворски шут, треба конечно да почне да биде градоначалник на сите Скопјани. Да се вразуми и да делува наместо за личниот интерес, за интересот на сите скопјани.

Апелираме Шилегов да се откаже од комодитетите платени со државни пари а владата од милионскиот бизнис со цвеќиња и под итно да се донесе одлука за пошумување на опожарените места во околината на Скопје.

Наместо неработникот Шилегов и владата да се молат да заврне дожд за да се справат со пожарите, нека ги засукаат ракавите и нека ги решат проблемите“, соопштуваат од Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје.

Би можело да ве интересира

Град Скопје објави конкурс за идејни решенија за три летни сцени во Градскиот парк

Ана Ололовска

Од 1 јуни летно сметање на работното време на паркинзите на „Градски паркинг“-Скопје

А1он

Шилегов: Граѓаните да ги почитуваат мерките при движење на јавен простор

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Скопје прва вечер по укинувањето на полицискиот час: Се чувствуваме слободни!

Габриела Димковиќ-Мишевска

Здружение на социјални работници на град Скопје отвори линија за помош за зависности од игри на среќа

Ана Ололовска

Три лица го прекршиле полицискиот час во Скопје

А1он