Состојбата на Џафери стабилна, конститутивната седница ќе биде закажанa во уставниот рок

Од:

Здравствената состојба на претседателот на Собранието, Талат Џафери е стабилна и тој одмора по препорака на лекарите, информираат денеска од неговиот Кабинет.

– Здравствената состојба на претседателот на Собранието Талат Џафери е стабилна. Со оглед на интензивните активности што ги имаше во текот на изборната кампања по препорака на лекарите неопходен му е одмор и мирување, посочуваат од кабинетот на Џафери.

Воедно, наведуваат дека тој неколкупати бил тестиран и е негативен на Ковид-19.

Од Кабинетот засега не потврдуваат дали Џафери ќе оди во Крушево за прославата по овод Илинден како што претходно беше најавено, ниту кога ќе ја закаже конститутивната седница на новиот собраниски состав, но укажуваат дека се ќе биде направено согласно роковите од Уставот и собранискиот Деловник.

Талат Џафери минатата недела беше хоспитализиран на Инфективната клиника заради системска контрола.

Според Уставот, тој треба да ја закаже конститутивната седница најдоцна до 4 август. Ако не биде во можност тоа да го стори, таа улога му припаѓа на најстариот пратеник во новиот собраниски состав.

Би можело да ве интересира

355 нови случаи на Ковид-19 и вкупно 15 починати

7.616 лица досега починаа од Ковид-19 во земјава

ССНМ: Дури 70 отсто од медиумските работници известуваат од кризи без осигурување во случај на повреда

А1он

69% од позитивните со Ковид 19 и 79% од починатите се невакцинирани

А1он

342 нови случаи на Ковид-19, седум починати лица

Ана Ололовска

Предусловите за влез во Грција продолжени за уште една седмица

Ана Ололовска