Сончево време, попладне локална појава на пороен дожд и ветер

Од:

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, ретки грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на краткотрајно невреме.

dobivaj vesti na viber

Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 20, а максималната ќе достигне од 25 до 32 степени. УВ-индексот ќе изнесува 6.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност. Попладне во делови од котлината ќе има услови за појава на нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Минималната температура ќе се спушти до 15, а максималната ќе достигне до 29 степени.

УХМР соопшти дека денеска во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со пороен дожд, ретки грмежи, засилен ветер и услови за изолирана појава на краткотрајно невреме.

Од денеска попладне и во понеделник ќе дува засилен северозападен ветер што ќе услови опаѓање на температурите, а од среда ќе бидат во постепен пораст и ќе преовладува стабилно и топло време.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб локален дожд

Денеска променливо време со локален дожд, на планините снег

Денеска нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Утринава облачно време со магла, попладне повремен дожд

Денеска облачно и врнежливо

Денеска променливо облачно, попладне краткотраен дожд