Сончево со температури до 36 степени, попладне услови за дожд

Од:

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 28 до 36 степени. УВ-индексот ќе изнесува 8, велат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Во Скопје, сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 33 степени.

Во петок ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност, а во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. За време на викендот нестабилно ќе биде на повеќе места, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи, засилен ветер и услови за појава на град. Дневните температури ќе бидат во опаѓање, прогнозираат метеоролозите.

Би можело да ве интересира

Денеска сончево и топло до 34 степени

А1он

Сончево и топло, попладне услови за локален дожд

А1он

Ноќеска стабилизирање на времето, за викенд посвежо со врнежи

А1он

Претпладне сонце, попладне дожд во следните денови

А1он

Сончево и тивко, до 35 степени, попладне дожд на планините

А1он

Нестабилно време и во наредите денови

А1он