Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец

Од:

Времето ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен и западен правец, кој долж Повардарието на места ќе засилува. Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 8, а максималната ќе достигне од 17 до 23 степени.

Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Минималната температура ќе се спушти до 5, а максималната ќе достигне до 20 степени.

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во понеделник на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе започне да дува засилен северен ветер што ќе услови на планините и на некои повисоки места врнежите да преминат во слаб снег. Во вторник ќе биде ветровито и студено со значително пониски температури. Потоа во следните денови времето ќе биде стабилно со пораст на дневните температури

Би можело да ве интересира

Сончево и топло, до 33 степени

Сончево и топло време со мала до умерена облачност

Сончево и топло, температура до 37 степени

До петок сончево, викендов дожд и опаѓање на температурите

УХМР: До недела стабилно, во понеделник краткотраен дожд

Сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност