Сончево и топло со мала до умерена облачност

Од:

Времето ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност.

Попладне во планинските подрачја ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд и грмежи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 19, а максималната ќе достигне од 30 до 38 степени. UV=8

Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност. Минималната температура ќе се спушти до 17, а максималната ќе достигне до 37 степени.

Утре во попладневните часови, претежно во планинските подрачја, ќе има услови за изолирана локална појава на пороен дожд и грмежи.

Потоа се очекува стабилно и многу топло време.

Најтопло ќе биде особено на југоистокот во четврток, петок и сабота.

Во четврток преку денот краткотрајно ќе засилува претежно северен ветер.

Би можело да ве интересира

Топло и ветровито, попладне локална нестабилност, од вторник пад на температурата

Сончево и многу топло, до 42 степена

Грција донесе итни мерки поради екстремните температури

Портокалово ниво за опасност од високи температури, промена на времето од петок

Владата со препораки за топлотниот бран

Горан Наумовски

Портокалов аларм, температури и над 40 степени, во Скопје зголемен број колапси на јавни места