Сончево и топло, попладне услови за локален дожд

Од:

Времето денеска ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 22, а максималната ќе достигне од 29 до 36 степени. УВ индексот ќе изнесува 8.

Во Скопје сончево и топло со мала до умерена облачност. Минималната температура ќе се спушти до 18, а максималната ќе достигне 34 степени.

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека за време на викендот се очекува времето да биде нестабилно со пороен дожд и грмежи на повеќе места, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилен дожд (над 10 л за 3 часа), засилен ветер и појава на град. Локален пороен дожд и грмежи во попладневните часови ќе има и од понеделник, прогнозираат метеоролозите.

Би можело да ве интересира

Денеска сончево и топло до 34 степени

А1он

Сончево со температури до 36 степени, попладне услови за дожд

А1он

Ноќеска стабилизирање на времето, за викенд посвежо со врнежи

А1он

Претпладне сонце, попладне дожд во следните денови

А1он

Сончево и тивко, до 35 степени, попладне дожд на планините

А1он

Нестабилно време и во наредите денови

А1он