Сончево и многу топло до 40 степени и УВ индекс 9

Од:

Времето денеска ќе биде претежно сончево и многу топло со слаб до умерен, а долж Повардарието повремено засилен северен ветер.

Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 21, а максималната ќе достигне од 34 до 40 степени. UV=9.

Во Скопје сончево и многу топло со слаб до умерен ветер од северен правец.

Минималната температура ќе се спушти до 19, а максималната ќе достигне до 39 степени.

Според УХМР, нашето подрачје ќе биде под влијание на многу топла воздушна маса што ќе предизвика времето да биде претежно сончево и натпросечно топло.

Утринската температура наместа нема да се спушта под 20 степени, а максималната дневна насекаде ќе биде над 30, а наместа и 40 степени.

Во недела попладне ќе има локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Би можело да ве интересира

Топло и ветровито, попладне локална нестабилност, од вторник пад на температурата

Сончево и многу топло, до 42 степена

Грција донесе итни мерки поради екстремните температури

Портокалово ниво за опасност од високи температури, промена на времето од петок

Владата со препораки за топлотниот бран

Горан Наумовски

Портокалов аларм, температури и над 40 степени, во Скопје зголемен број колапси на јавни места