Солна киселина истекла од цистерна во околината на фабриката МЗТ во Гази Баба

Од:

Солна киселина истекла вчера вечер од цистерна во околината на фабриката МЗТ во општина Гази Баба.

Инспекторите од Град Скопје веднаш реагирале и го пронашле сторителот.

За инцидентот информираше Инспекторатот на Град Скопје, на својата Фејсбук страна.

-По пријава од општински советник на општина Гази Баба за непријатен мирис во околина на фабрика МЗТ, дежурните екипи Инспекторат на град Скопје веднаш реагираа и го пронајдоа сторителот. Се работи за правен субјект што работи со прекурзори, на лице место е констатирано дека се работи за истекување на солна киселина од цистерна, веднаш се превземени итни мерки за спречување на понатамошно истекување, се нагласува во објавата.

Инспекторатот на Град Скопје додава дека правниот субјект не поседува елаборат за заштита на животната средина.

Направен е записник за натамошно постапување.

Би можело да ве интересира

Во Скопје 567 активни случаи на Ковид-19, најмногу во Аеродром и Центар

А1он

Во Скопје 526 заразени, нема град во Македонија без активни случаи на Ковид-19

А1он

Користете ги алтернативните рути за влез во Скопје додека се реконструира булеварот „Александар Македонски“

Ана Ололовска

Во Скопје 571 активен случај на Ковид-19, Ресен единствен град без заразени во моментов

А1он

Шилегов се сретна со директорите на средните училишта околу почетокот на школската година

А1он

ВИДЕО: Со реконструкција, улицата „Џон Кенеди“ ќе добие велосипедски патеки и ослободени тротоари

Ана Ололовска