Сочувство од Димитриев до рускиот премиер Медведев

Од:

Претседателот на Владата на Република Македонија Емил Димитриев испрати писмо со сочувство до премиерот на Руската Федерација Димитриј Медведев по повод терористичкиот акт во Санкт Петербург.

– Веста за грозоморниот терористички акт кој се случи во Санкт Петербург длабоко ме вознемири и растажи. Во името на македонската Влада и граѓаните на Република Македонија, Ве молам примете ги изразите на најдлабоко сочувство и пренесете ги до семејствата на жртвите и до руските граѓани. Терористичките закани не смеат и нема да го променат слободниот начин на живот без страв, пишува Димитриев во телеграмата.

Во неа македонскиот премиер додава дека Република Македонија ќе продолжи да биде партнер на целата меѓународна заедница во борбата против тероризмот во која, како што пососчува, потребен е заеднички, координиран и одлучен одговор.

Би можело да ве интересира

Емил Димитриев „извиси“, откако побара некои членови да одморат

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Емил Димитриев: Поддржувам освежување во партијата, некои треба да се одморат

Ана Ололовска

Честитка од Емил Димитриев по повод рамазанските пости

Ана Ололовска

Честитка од Емил Димитриев по повод Св. Кирил и Методиј

Ана Ололовска

Писмо со сочувство од Димитриев до британскиот премиер Меј

Ана Ололовска

Честитка од Димитриев по повод Националниот ден на Власите

Ана Ололовска