Собранието го верификува мандатот на новата пратеничка Даниела Стојановска Пановска

Од:

Собранието денеска го усвои дневниот ред на 99.седница, по што беше верификуван мандатот на нова пратеничка – Даниела Стојановска Пановска, која доаѓа на местото на досегашниот пратеник Зеќир Рамчиловиќ.

Во рамки на оваа седница, Собранието, со 54 гласа „за“ го усвои Законот за финансиска инспекција во јавниот сектор.

Потоа, со 55 гласа „за“ пратениците го донесоа и Законот за изменување и дополнување на Законот за гранична контрола.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, потоа ја прекина седницата и за утре најави ново продолжение.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со 4.000 амандмани и ги блокираа законите за покачување на платите во судството

Собранието ги донесе законите за Собранието и за амнестија

Ана Ололовска

Со 2 100 амандмани блокирани законите за покачување на платите во судството

Ана Ололовска

Собранието треба да расправа за избор на Елизабета Дуковска за уставен судија

Ана Ололовска

Собранието изгласа законски измени за побрз пристап до лекови, главно за ретки болести

Ана Ололовска

Предлог законот за дополнување на Законот за лековите и медицинските средства го помина комисискиот филтер

Ана Ололовска