Словенија ќе го ратификува пристапниот Протокол за НАТО

Од:

Словенија денеска се очекува на вонредна седница во Парламентот да го ратификува Протоколот за пристапување на Македонија во НАТО. Со тоа, Словенија ќе биде втората земја-членка на Алијансата која по Грција ќе го ратификува Пристапниот протокол во НАТО.

Законот за ратификација на Протоколот вчера доби зелено светло од парламентарната Комисија за надворешна политика во словенечкиот Парламент.

На седницата во Државниот збор се очекува да присуствува и претседателот на македонското Собрание Талат Џафери, кој престојува во официјална посета на Словенија.

Според најавите од Албанија, в четврток Пристапниот протокол треба да биде ратификуван и од албанскиот Парламент. Албанските медиуми јавија дека Протоколот за членство на Македонија во НАТО веќе добил зелено светло од Законодавно парламентарната комисија и оти во четврток е закажана седница на Парламентот.

Би можело да ве интересира

Словенија поставува нова ограда на границата со Хрватска

Ана Ололовска

Словенечката полиција предупредува на нагол пораст на илегалните преминувања

Ловец на НАТО се обидел да му се доближи на авионот на министерот Шојгу, интервенирал руски „Сухој 27“

Н1: Самоорганизирани групи во Словенија „ловат“ мигранти

Во Словенија мобилизирана резервната полиција заради мигрантите

Столтенберг: НАТО мора да го разбере кинескиот подем