Слаби врнежи од снег утринава на Попова Шапка и на планинските премини Пресека и Ѓавато

Од:

Слаби врнежи од снег утриава има на Попова Шапка, како и на планинските премини Пресека и Ѓавато, но без проблеми во одвивањето на сообраќајот. Сообраќајот на останатите државни патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, соопшти АМСМ.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини од македонска страна нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Се препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Би можело да ве интересира

Во прекин сообраќајот Градско – Прилеп, кај хотел Дреново

Ана Ололовска

Сообраќајот кај Љубаништа се уште се одвива наизменично

Ана Ололовска

Големо невреме во Љубаништа, во прекин сообраќајот кон Свети Наум

Ана Ололовска

Поради асфалтирање затворен за сообраќај патот Велес – Градско

Ана Ололовска

Поради асфалтирање затворена за сообраќај делницата Велес – Градско

Ана Ололовска

Нормализиран сообраќајот на патот Струмица – Радовиш, коловозите влажни

Ана Ололовска