Скопје доби водич за туристи

Од:

Првиот водич за пешачки рути низ Скопје е објавен ова лето од холанѓанките Сане ван ден Хеувел и Линда Порт. Овој водич на англиски јазик нуди две прошетки низ градот, едната низ старата чаршија а другата низ центарот на градот. Skopje City Walk содржи и мапа на која се забележани двете рути како и многу други корисни информации.

Според авторките на водичот, Скопје е град кој заслужува да има ваков туристички водич, како и повеќето европски градови.

-Во Холандија скоро секој град има своја пешачка рута. Со таква брошура можеш на евтин и лесен начин сам да откриеш еден град. Во Скопје тоа до сега го немаше. За нас кои живееме во Скопје тоа и не е проблем, но за туристите е многу потребно и корисно. Особено затоа што градот нуди толку многу новости во рамките на проектот Скопје 2014. Затоа ја започнавме оваа иницијатива – велат тие.

Skopje City Walk чини 200 денари и може да се купи во Музејот на македонската револуционерна борба и во книжарницата Култура. Наскоро бројот на продажни места ќе се зголеми, а заинтересираните ќе можат да ја погледнат и дигиталната верзија на англиски и холандски јазик. Доколку постои интерес, водичот ќе биде преведен и издаден и на други јазици.

Би можело да ве интересира

Најдено е трајно решение за матичен лекар во Шуто Оризари, тврди Министерството за здравство

Жарко Настоски

Повеќе делови од Скопје и околината утре без струја, ќе нема вода во дел од Кисела Вода

Жарко Настоски

Утре без струја ќе бидат делови од Аеродром, Кисела Вода и Сопиште

Жарко Настоски

Колеги обезбедувачи во скопско училиште се тепале на 1 април

Жарко Настоски

Денот на шегата одбележан во сенка на пандемијата

Жарко Настоски

Утре протест за „Монструм“, ќе бидат затворени улици во центарот на Скопје

Жарко Настоски

Leave a Comment

eighteen + eighteen =