„Сканија“ со 49 мигранти излета од патот кај село Марвинци, возачот избегал

Од:

Вчера во 18.20 часот во Полициската станица Валандово било пријавено дека на магистрален пат М-1, во близина на клучка за село Марвинци, валандовско, товарно возило „сканија“ со приколка, со скопски регистерски ознаки, излетало од патот, извести МВР.

dobivaj vesti na viber

– Возачот се дал во бегство, а на лице место се пронајдени 49 мигранти, кои според нивно кажување се од Сирија. Во несреќата едно лице мигрант се здобило со тешки телесни повреди, а 34 се здобиле со телесни повреди, констатирани во медицинските центри во Гевгелија и Струмица. Останатите лица мигранти се пренесени во Прифатно-транзитниот центар „Винојуг“ Гевгелија, соопшти МВР.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основно јавно обвинителство Велес, а увид на местото извршила екипа на Полициска станица Валандово.

Би можело да ве интересира

Остатоци од човечки скелет завиткани во крпа пронајдени покрај пруга во Ѓорче Петров

А1он

Се запали автомобил паркиран во гаража во Скопје

А1он

Акциска контрола во угостителски објекти, констатирано точење на алкохол на малолетници и други неправилности

Ана Ололовска

МВР влезе во златарниците: Одземени над 10 килограми злато поради незаконско работење

А1он

Вработени во јавно претпријатие во Ѓорче се тепале на паркинг

А1он

Кривична пријава против скопјанка за даночно затајување

Ана Ололовска