Села: Потпишаниот договор е противуставен

Од:

Претседателот на Движењето за реформи на ДПА и градоначалник на Струга, Зијадин Села, вели дека четирите политички партии го прекршиле Уставот со потпишувањето на вчерашниот договор, со кој, според него, ќе се избришат околу 200.000 гласови од дијаспората, од кои мнозинството се Албанци.

Според Села, секој кој има македонско државјанство и плаќа данок во Македонија треба да има право на глас. Негов став е дека треба да се укине делот од договорот каде стои дека 170.000 гласачи треба да се водат на посебен избирачки список и да не се дозволи другите 40.000 гласачи да бидат избришани.

„Се зборува само за 200.000 гласачи кои се претежно од албанската дијаспора и на кои сакаат да им го одземат правото на глас. Па, редно е да прашаме кој е следниот чекор. Кога ќе се осмелат да им го одземат државјанството и кога ќе им го конфискуваат имотот. Дали овие 200.000 гласачи ги очекува истото што им се случи на Албанците во Чемерија, кои и ден-денес не можат да си го остварат правото на сопственост“, изјави Села.

Села смета дека проблемот со избирачкиот список може да се реши ако цивилната служба на Министерствотото за внатрешни работи премине под ингеренции на локалната самоуправа.

„Не знам зошто во јавноста никој не спомна дека најважното што треба да се случи е цивилната служба во Министерството за внатрешни работи да премине во рацете на локалната самоуправа. Само на таков начин ќе имаме вистинско вкрстување на резултатите на избирачките списоци и само на таков начин ќе имаме контрола на сè што се работи и, нормално, и на тие што издаваат лични карти и други документи“, рече Села.

Села упати апел до Специјалното јавно обвинителство, во иднина повеќе да се занимава со, како што ги нарече, политички монтираните случаи како „Сопот“ и „Монструм“.

Би можело да ве интересира

Сопартијците не ја прифатија оставката на Зијадин Села

А1он

Села и Гаши до ДУИ: Или Зибери премиер или одете си во опозиција

Габриела Димковиќ-Мишевска

(ВИДЕО) Села и Гаши: Го вративме Арачиново, убедливо водиме и во шестата изборна единица

Искра Манојлоска

Села до Заев и Мицкоски: Ако направите македонска влада, ние ќе направиме албанска

А1он

Села: Нема да има отпуштање на административците, ќе ги поставиме на соодветни работни места

А1он

Села и Гаши: Ставовите на македонските партии беа далечни, датум за избори да се одреди со консензус

Кристијан Ландов