Седници на две собраниски комисии

Од:

Во Собранието денеска седници ќе одржат собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата и Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите.

Комисијата за прашања на изборите и именувањата, предвидено е да ги одржи 13-тата и 14-тата седница, на чиј дневен ред се повеќе прашања, меѓу кои утврдување на предлогот за избор на судии на Уставниот суд и за избор на член на Судскиот совет, како и за членови на делегации во повеќе меѓународни тела и членови на комисии за доделување на повеќе државни награди.

На дневен ред на Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите се извештајот за извршениот надзор во Оперативно-техничката агенција-Скопје, информацијата од работната посета во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, а треба да биде разгледан и на нацрт-записникот доставен од Агенцијата за национална безбедност од одржан состанок на Агенцијата за национална безбедност и Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите.

Би можело да ве интересира

Џафери: Потребна е кредибилна европска перспектива за Западен Балкан, заснована на систем на заслуги

Ана Ололовска

Тројца амбасадори ќе ги претстават своите платформи пред собраниската Комисија за надворешна политика

Ана Ололовска

Џафери: Предлог-одлуката за формирање Анкетна комисија се враќа како неуредна, истата да се усогласи во рок од 15 дена

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Митрески: ВМРО-ДПМНЕ во Собрание блокира се што е во интерес на граѓаните

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Милошоски: Парламентарно мнозинство не сака Анкетна комисија за пожарот во Тетово

Ана Ололовска

Прекината седницата на собраниската Комисија за образование поради несогласувања за процедурални излагања

Ана Ололовска