Се запали автомобил во движење кај Јурумлери, пожарникарите велат зачестиле опожарувањата на автомобили

Од:

Автомобил во движење се запалил на автопатот Скопје – Велес во близина на Јурумлери. Повредени нема, а огнот го изгаси Противпожарната бригада на Скопје. Командантот Владимир Симоновски вели дека зачестиле опожарувањата на возила.

„Возачот сам повикал пожарна кога во движење забележал дека автомобилот се запалил. Застанал на автопатот во Скопје – Велес во близина на Јурумлери. Интервенирале четворица пожарникари со едно возило. За нас не се изненадување запалени коли. Зачестија во последниов период. Пред две години постојано гасевме контејнери, сега гасиме автомобили“, вели командантот Владимир Симоновски.

Пред два викенди, во периодот од петок до недела, скопската бригада изгасила 16 запалени автомобили. Командантот Симоновски вели дека дел автомобилите кои изгореле не биле во движење, се запалиле на местата каде што биле паркирани.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Пеколен пожар го опустоши Кејптаун, изгореа универзитетот и библиотеката

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пожар во болница во Јоханесбург, евакуирани околу 700 пациенти

Изгаснат пожар во близина на манастирот во Матејче

Ана Ололовска

Се запали возило на автопатот Скопје-Куманово, сообраќајот се одвива по една лента

Жарко Настоски

Пожар зафатил нискостеблеста и дабова шума во Арбанашко, Старо Нагоричане

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар во Ниш, изгореа бараки во кои живееја десет семејства

Жарко Настоски