Се уште гори во Струмица

Од:

Се уште е активен пожарот во Струмица. На само неколку метри од куќите во близина на Tурското маало во Струмица избувнал пожар кој брзо се шири.

Од Центарот за управување со кризи информираат дека во моментов екипите на противпожарната заштита од Струмица се на терен и интервенираат во гаснењето на овој пожар кој ја зафати боровата шума над градот.

Нема информации за досегашната штета и дали има повредени.

Активен е и пожарот во кривопаланечко Градец кој се реактивираше. Во гаснењето на овој пожар во интервенираат противпожарни екипи и
Шумското стопанство од Крива Паланка. Неколку пожари во Македонија се локализирани. Локализиран е пожарот меѓу селата Горничет и Ума во Гевгелиско, каде гори нискостеблеста и дабова шума.

Попладнево повторно е активиран пожарот во гостиварското село Лакавица, на потегот кон месноста Митрови Крсти.

Локализирани се и пожарите во селата Стрима, Билјаново и Долно Коњари, Кумановско, општината Петровец кај Катланово, селата Сиричино и Туденце, општина Јегуновце.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Гори зградата на позната нафтена компанија во Судан

Горан Наумовски

Пожар во Аланија, превентивно се евакуира населението

(ВИДЕО) Во Истанбул: Пожар го зафати покривот на Капали чаршија

Бројот на загинати во шумските пожари на Хаваите се намали на 97

Пожар избувна во ОХИС, гори оџак и дрвна маса

Орце Костов

Речиси четири часа се гаси пожар во производствен објект на патот Тетово-Попова Шапка